(PST, ang. Pulsed Signal Therapy) to nowoczesna metoda leczenia schorzeń, urazów oraz przeciążeń, występujących w aparacie ruchu. Jest ona efektem ponad 30-letniej pracy badawczej dr Richarda Markolla, amerykańskiego lekarza i biofizyka, realizowanej we współpracy z uniwersytetem w Yale (USA).
Na podstawie licznych badań klinicznych wykonanych w wielu ośrodkach naukowych na całym świecie potwierdzono bardzo wysoką, sięgającą 75-80 % skuteczność tego leczenia.
Metody PST nie należy utożsamiać z innymi stosowanymi współcześnie metodami leczenia polem magnetycznym.
Charakteryzuje się zmienną częstotliwością (10 i 20 Hz) oraz niskim natężeniem sygnału (0,5 i 1,5 mT), dzięki czemu możliwe jest odtworzenie pola elektrycznego naturalnie występującego w stawie. PST skuteczniej niż standardowy zabieg magnetoterapii pobudza zdolności regeneracyjne chrząstki i tkanki łącznej, poprawia metabolizm tkankowy i uśmierza ból. Istotą PST jest pobudzenie sygnałami, przesyłanymi przez pole elektromagnetyczne, naturalnych zdolności regeneracyjnych chrząstki i tkanki łącznej, utraconych lub zaburzonych w następstwie zmian chorobowych lub pourazowych.
Pojedynczy zabieg trwa 60 minut. Efekty całego cyklu terapeutycznego (10 sesji) utrzymują się do kilku tygodni po zakończeniu zabiegów.

Wskazania do terapii PST:

Stany po złamaniach (przyspieszenie zrostu kostnego) Uszkodzenia stawów (skręcenia, zwichnięcia) Zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa i stawów obwodowych Osteoporoza Dyskopatie Choroby reumatyczne Rekonwalescencja pooperacyjna

Przeciwwskazania:

Rozrusznik serca W przypadku ciąży nie należy stosować terapii na okolicę kręgosłupa oraz jamy brzusznej W przypadku choroby nowotworowej terapię można zastosować po upływie 5 lat od momentu wyleczenia (indywidualne decyzje podejmuje lekarz) Pacjenci z bakteryjnym zapaleniem stawów są wyłączeni z terapii PST do czasu wyleczenia

Obecność w tkankach endoprotez, śrub i płyt do osteosyntezy nie jest przeciwwskazaniem dla terapii PST!